Zaznacz stronę

Jeśli słysząc hasło “aromaterapia” słyszysz “zapach”, “odświeżacz powietrza” czy “składnik perfum”, to ten artykuł jest dla Ciebie. Pomogę Ci zrozumieć, czym tak naprawdę są olejki eteryczne oraz dlaczego i jak na nas działają. Aromaterapię często postrzega się jedynie jako rozpylanie zapachów, w zasadzie dla przyjemności. Nic bardziej mylnego. Jest to terapia naturalna, rozwiązująca wiele problemów i schorzeń, z jakimi się spotykamy w codziennym życiu.

 

Czym są olejki eteryczne? 

Na pewno wiesz, że są one pozyskiwane z roślin. I to jest całkowicie zgodne z prawdą. Warto natomiast wiedzieć, że mogą być pozyskiwane z różnych części roślin (łodyg i liści, owoców, kwiatów, korzenia, nasion) w różny sposób- można je pozyskiwać poprzez destylację parą wodną, ale także w procesie ekstrakcji, tłoczenia czy wyciskania. Dlaczego o tym piszę? Jeśli zaczniesz zgłębiać tajniki aromaterapii zauważysz, że od tego z jakiej części rośliny pochodzi olejek, zależą jego właściwości fizyczne oraz ich wpływ na nas. Intuicyjnie zastanów się na różnicą w odbiorze olejków korzennych i owocowych- zapewne już rozumiesz, o co mi chodzi. Idąc krok dalej, z pochodzenia olejków wynikać będą ich właściwości aromaterapeutyczne, w tym wpływ na nasze emocje. Na przykład, olejki owocowe pobudzają, korzenne ugruntowują. Kwiaty dają zazwyczaj olejki o uspokajającym, odurzającym lub rozluźniającym działaniu, a olejki z liści mają lecznicze i wychładzające właściwości, dzięki zawartemu w nich chlorofilowi. 

Jeśli chodzi o sposób pozyskania olejków, warto wiedzieć, że olejki tłoczone (np. olejek pomarańczowy ze skórek) mają krótszą trwałość i utleniają się po około dwóch latach. Natomiast olejki destylowane parą wodną, z upływem lat nawet wzmacniają swoje właściwości- oczywiście pod warunkiem odpowiedniego przechowywania. 

Olejki eteryczne to lotne lub aromatyczne składniki roślin o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych. Ich skład chemiczny jest naprawdę złożony, zawiera m.in. alkohole, aldehydy, ketony, fenole, terpeny, seskwiterpeny, etery i estry. Pewnie nie wiele Ci to mówi, ale warto zwrócić uwagę na to, że wymienione chemiczne związki roślina wykorzystuje m.in. jako hormony wzrostu, hormony służące do rozmnażania się, do obrony przed drapieżnikami i wabienia sprzymierzeńców (np. owadów zapylających), a także ochrony przed chorobotwórczymi wirusami, bakteriami czy grzybami. Jak widzisz, są to substancje o bardzo wszechstronnym działaniu, niejako esencja życiowa roślin, która pozwala im żyć, rozwijać się, rozmnażać i zdrowieć. 

Czy olejki eteryczne to nowość? Nie. Aromaterapia znana jest od zarania dziejów. Ziół i roślin używali już ludzie pierwotni. Olejków eterycznych używali starożytni Egipcjanie. Kapłani pozyskiwali je w swoich laboratoriach, a następnie używane były między innymi w obrzędach religijnych. Dla faraona i najmożniejszych tworzono perfumy, oczywiście na bazie olejków eterycznych. Olejków używano również w procesach balsamowania zwłok, gdy odkryto ich konserwujące właściwości. 

Różne cywilizacje równolegle zdobywały wiedzę i doświadczenia ze stosowania olejków eterycznych. W Persji 2500 lat p.n.e. odkryto aparat do destylacji. Wg zapisów historycznych, w Babilonii stosowano kadzidła. W Indiach olejki były ważnym elementem filozofii uzdrawiania. Grecy oraz Rzymianie przez swoje podboje zdobyli bogactwa, i między innymi wiedzę o aromaterapii i zielarstwie. Jako pierwsi prowadzili komercyjną sprzedaż perfum, które produkowali na podstawie egipskich receptur. 

W średniowieczu Europa pogrążyła się w ciemności, a wiedza o aromaterapii została zamknięta w klasztorach. Znamy legendę o olejku 4 złodziei- mieszance olejków aromaterapeutycznych, które grupa zielarzy stosowała, aby uchronić się przed zarażeniem w czasie epidemii dżumy. Do początków XX wieku olejki eteryczne były najsilniejszymi znanymi lekami. Współczesnym ojcem aromaterapii jest dr Rene- Maurice Gattefosse. Pewnego dnia, prowadząc badania w swoim laboratorium, poparzył się. Włożył poparzoną dłoń do olejku lawendowego, bo miał go akurat w pobliżu. Zadziwił się, gdy zrozumiał, że olejek natychmiast złagodził ból, rana się zagoiła i nie pozostawiła blizny. To doświadczenie sprawiło wciągnęło Rene w świat olejków eterycznych, które badał przez całe swoje życie. Aromaterapia wiele mu zawdzięcza, a do dziś we Francji używanie olejków eterycznych jest dopuszczone jako metoda leczenia. Rene Maurice- Gatefosse to był tylko początek. Do dziś przeprowadzonych zostało mnóstwo badań potwierdzających bardzo dużą skuteczność tych substancji. A co ważne, są to związki lotne, więc kiedy je stosujemy, w ciągu 48 godzin są wydalane z naszego organizmu- dziś, coraz bardziej świadomi ograniczeń współczesnej medycyny i negatywnych skutków stosowania farmaceutyków, więcej osób sięga po naturalne sposoby leczenia, jak choćby olejki eteryczne.

ddgg

Dlaczego olejki działają?

Olejki dostają się do naszego ciała najpierw przez komórki nabłonka: skórę, drogi nosowe, oskrzeliki płuc, płuca. Wtedy błyskawicznie przenikają do układu limfatycznego i układu naczyń włosowatych i krążą po całym naszym ciele. Olejki krążą, a nasze narządy i tkanki mogą z ich całości lub części korzystać: olejek zadziała na nie pobudzająco, uspokajająco, bądź w inny sposób. Olejki to substancje lotne. Znikają z naszego organizmu przed upływem 48 godzin. Z punktu widzenia głębokiego wpływu na ciało bardzo wartościowym szlakiem dla olejków jest zmysł węchu. Opary olejku pobudzają nasz nerw węchowy. Jest to jedyny nerw w naszym ciele, który jest bezpośrednim połączeniem pomiędzy światem zewnętrznym a naszym mózgiem. Nerw węchowy pobudza najbardziej prymitywną część naszego mózgu- tzw. gadzi mózg (układ limbiczny). Ta część mózgu przetwarza nasze emocje, pragnienia, wspomnienia i reaguje na nie. Mózg gadzi często przegrywa walkę z naszą racjonalną korą mózgową, i jest naszym sabotażystą. Właśnie to głębokie połączenie nerwowe sprawia, że olejki działają tak szybko i tak głęboko na najgłębsze aspekty naszej świadomości. Badania dowodzą, że skuteczne są już bardzo niewielkie, wręcz homeopatyczne dawki substancji. 

Jak widzisz, mechanizm działania olejków eterycznych jest tak naprawdę bardzo prosty. Ich działanie jest bardzo szybkie i skuteczne, ale jednocześnie są szybko wydalane z naszego organizmu i nie mają jakichś negatywnych skutków. Działają bezpośrednio na komórki i tkanki naszego ciała, stąd zastosowanie odpowiednich olejków uśmierzy ból głowy, pomoże w problemach hormonalnych, wesprze system odpornościowy. Działając natomiast na mózg gadzi, olejki wpływają na nasze emocje. Zastosowanie odpowiednich olejków może poprawić nastrój, a nawet pomagać w walce z depresją, pomóc się skoncentrować, uspokoić, osiągać stany medytacyjne albo po prostu poczuć przypływ wewnętrznej energii i motywacji do działania. Stosowane odpowiednio i mądrze olejki mogą naturalnie wspierać nas w codziennych wyzwaniach. Warto zanurzyć się w ten fascynujący, pachnący świat roślin i czerpać z nich to, co mają najlepszego. 

ffdf