Zaznacz stronę
Praktyka uważności- po co, dlaczego i jak zacząć. 5 ćwiczeń na dobry początek.

Praktyka uważności- po co, dlaczego i jak zacząć. 5 ćwiczeń na dobry początek.

6200 myśli w ciągu całego dnia- ta liczba, określona przez najnowsze badania naukowców z Queen’s Univeristy w Kanadzie, robi duże wrażenie. Nasze życie toczy się codziennie w szalonym tempie, a bombardowani informacjami z każdej strony mamy o czym myśleć. Zawrotna szybkość i informacyjny szum sprawiają, że nasze mózgi są ciągle na wysokich obrotach, a my jesteśmy przemęczeni, przebodźcowani i w permanentnym stresie. Bieganina i plątanina myśli w głowie, i życie w ciągłym napięciu, są męczące, a w perspektywie lat to inwestycja w choroby i fizyczne dolegliwości. 

Co ma do tego uważność? Uważność jest praktyką, która pozwala zwolnić, ograniczyć stres i poprawić jakość swojego życia. Jeśli to czytasz, to pewnie jesteś na dobrej drodze do tego, aby wyjść ze swojej głowy i odzyskać panowanie nad tym, co się w niej dzieje. 

 

Nasz mózg jest wspaniałą obliczeniową maszyną, która zarządza jednocześnie całą masą procesów, które w nas zachodzą, a jednocześnie pozwala nam myśleć, analizować i podejmować decyzje. Ma bardzo dużo zadań, dlatego musiał nauczyć się chodzić na skróty i zaprzągł do pracy naszą podświadomość.

Wiele czynności, które wykonujemy w ciągu dnia, kierowane są właśnie przez nią. Na autopilocie jedziesz rowerem, bierzesz prysznic, myjesz podłogę. Podświadomość jest naszym wsparciem, ale czy zawsze? Uproszczenia, które czyni nasz mózg, nie dotyczą tylko tak prostych czynności, jak mycie zębów czy jazda na rowerze.

Podświadomość upraszcza Twoją rzeczywistość i filtruje docierające do twojej świadomości informacje. Dlaczego? Dlatego, że nie możesz świadomie odbierać wszystkich bodźców ze świata. Obliczeniowa moc naszego świadomego mózgu nie dałaby sobie rady z takim zadaniem. Podświadomość się uczy- na podstawie tego, co robisz i na podstawie twoich przeżyć i emocji, wyciąga wnioski i tworzy schematy działania. Podświadomość jest nie tylko miejscem,  w którym przechowywana jest instrukcja tego, jak brać prysznic, ale także tego, jak zareagujesz na bardzo wiele zewnętrznych bodźców. W podświadomości przechowywane są twoje przekonania i lęki, fobie i strachy. Oznacza to tyle, że kiedy coś dzieje się w twoim życiu, bardzo często nie reagujesz świadomie, ale twój mózg odpala program podświadomości, twoja reakcja jest w pewien sposób automatyczna. 

Dlaczego piszę o tym w kontekście uważności? Aby pokazać ci jak to, co masz w swojej głowie, kreuje twoją codzienność. Uważność pozwala na wewnętrzny wgląd, trenuje większą świadomość w codziennym życiu i zarządzanie swoimi myślami. Zarządzanie myślami i sprzątanie w swojej głowie powoduje, że przejmujesz kontrolę nad wieloma aspektami swojego życia, które dotąd przeżywane były przez Ciebie na autopilocie. 

5

Czym zatem jest uważność? 

Uważność, czyli mindfullness, to świadome skupienie na obecnej chwili, celowe kierowanie swojej uwagi, bez osądzania, bez oceny. Praktykowanie uważności pozwala na bycie tu i teraz, skupienie się na sobie i na tym co w nas się dzieje.

Mindfullness zyskuje na popularności i przy obecnym tempie życia ten fakt absolutnie nie dziwi. Co raz częściej w przestrzeni mediów pojawia się nie tylko uważność, ale i medytacja, a także minimalizm i upraszczanie życia. W każdej śniadaniowej telewizji pojawiają się inspirujące historie o osobach, które rzuciły korpo, zmieniły swoje życie i teraz żyją wolniej, często na wsi, pracują w swoim tempie i mają całkiem inne priorytety, niż kiedyś. Czasy, w których żyjemy, są rozpędzone do granic możliwości naszej pojmowania i przyjmowania rzeczywistości. Postęp technologiczny to jakiś obłęd. Praktykowanie uważności pozwala zwolnić tempo, wrócić do siebie i w siebie zajrzeć, pobyć ze sobą, skupić się na tym, co wokół w inny sposób. 

Wiele osób na pytanie, co chcą odczuwać, o czym marzą i czego im brakuje mówi: “spokój”. Spokój jednak nie jest przecież celem. Nie realizujemy w naszym życiu zaplanowanej strategii, której celem jest osiągnięcie spokoju. Realizujemy różne zadania, które mają na celu na przykład osiągnięcie bezpieczeństwa finansowego, zawodowego sukcesu, zapewnienie bezpiecznej przyszłości dzieciom itd. Są i tacy, którzy po prostu brną w życie i nie określają miejsca, do którego chcą dotrzeć. Bez planu, kompulsywnie, biegną na oślep. 

Bieganina i natłok spraw ze spokojem nie mają nic wspólnego. Ale poprzez m.in. praktykowanie uważności spokój można nawet w codziennym rozgardiaszu odnaleźć. Bo spokój źródło ma w nas. Możemy zapanować  nad emocjami i reakcjami, żyć świadomie i ze spokojem. Nie jest to łatwe, ale jest możliwe, a mindfullness jest świetnym początkiem budowania pełnego, świadomego życia, które daje poczucie komfortu, wewnętrznej spójności i szczęścia. 

Jak zacząć? Podpowiadam Ci pięć ćwiczeń, które sprawdziłam na sobie. 

1. Minuta świadomego oddechu

Umówmy się, minutę znajdzie dla siebie każdy. Na 60 sekund postaraj się swoją uważność pokierować na oddech. Zaobserwuj, jak oddychasz, czy głęboko czy płytko, szybko czy wolno. Świadomie oddychaj i staraj się nie myśleć o niczym innym. Minutę możesz odmierzyć stoperem w telefonie, ale może nie warto tego robić i bez odmierzania przeżyć tą chwilę ze swoim oddechem. Poczuj, jak delikatnie unosi się twoja klatka piersiowa, jak głęboko sięga zaczerpnięte przez ciebie powietrze. Możesz to ćwiczenie zrobić w każdym momencie dnia, w pracy czy w komunikacji miejskiej. Postaraj się wyłączyć odbieranie zewnętrznych bodźców i bądź. Może znajdziesz kilka takich momentów w ciągu dnia. Warto to robić zwłaszcza, kiedy to, co się dzieje w Twojej głowie, rozpędza się i wpadasz w potok myśli, odczuwasz niepokój i poddenerwowanie.  

2. Nawiązanie kontaktu z ciałem 

Usiądź wygodnie albo się połóż, a może intuicja podpowiada ci jeszcze inne rozwiązanie- skorzystaj z tej rady. Możesz zamknąć oczy, jeśli chcesz. Przez chwilę skoncentruj się na oddechu i ucisz umysł i wodospady myśli. Swoją uwagą przeskanuj swoje ciało. Skup się po kolei na różnych jego częściach: na ramionach, barkach, rękach itd. Możesz znaleźć napięcia- np. zauważysz, że masz spięte ramiona albo zaciśnięte dłonie. Ja niemal zawsze odkrywam spięcie właśnie ramion i barków. Pokieruj swoją uwagę w te miejsca i oddychając głęboko rozluźnij je. Świadomie odczuwaj części swojego ciała, może gdzieś znajdziesz ból albo niewygodne ułożenie czy uciskające ubranie. Wielu ludzi toleruje takie małe dyskomforty cały dzień. Lepiej się z nimi rozprawić, zadbać o siebie i zapewnić sobie komfort i spokój. Zrób to dla siebie. Poczuj wdzięczność za swoje ciało, dzięki któremu masz kontakt z całym zewnętrznym, fizycznym światem. Zasługuje na Twoją uwagę, czułość i szacunek. Warto je docenić i uczyć się je kochać.

3. Uważny poranek

Poranki i poranne rytuały są bardzo ważne, bo nastawiają nas na cały dzień. Zaczynając kolejny dzień możesz jak radio nastroić się na pozytywne wibracje i zanurzyć w codzienne sprawy z lekkością i radością. 

Kiedy budzisz się rano, zanim wstaniesz z łóżka, poświęć sobie kilka minut. Pooddychaj świadomie, poczuj ciało, rozciągnij się. Usiądź na łóżku, mając prosty kręgosłup i weź kilka głębszych wdechów i wydechów. Nawiąż ze sobą kontakt i pomyśl o intencji na ten dzień- jak chcesz go przeżyć i co chcesz dziś zrealizować? czego potrzebujesz dla siebie? nad jakimi jakościami umysłu potrzebujesz i chcesz się dziś pochylić? Określ swoją intencję na ten dzień, np. będę dziś dla siebie dobra, cierpliwa dla siebie i innych, szczodra i wdzięczna, zadbam o to co jem, zapewnię sobie komfort umysłu. 

W ciągu dnia postaraj się na bieżąco sprawdzać, czy realizujesz go zgodnie ze swoją intencją. Po pewnym czasie doskonalenia tej praktyki zauważysz, jak coraz bardziej świadomie formułujesz swoje intencje, i jak jakościowa staje się relacja ze sobą samym, komunikacja ze swoimi potrzebami i opieka nad swoimi emocjami i mentalnym komfortem.

rer

4. Lustro

Popatrz na siebie w lustrze. Nie lustruj się z wyrzutem, nie pozwól, aby głos w twojej głowie wskazywał ci miejsca twojego ciała, których nie lubisz i które uważasz za wadę. Po prostu popatrz na swoje odbicie, zajrzyj sobie głęboko w oczy, pomyśl o sobie dobrze, poczuj siebie, doceń. Co znajdziesz w tych oczach? Może zmęczenie, może smutek. Daj sobie przyzwolenie, aby odczuć swoje emocje, zbadaj, czego potrzebujesz. Możesz patrząc na siebie w lustrze objąć swoje ciało, poczuć je, dać sobie czułość i miłość. To może nie być łatwe ćwiczenie, zwłaszcza, jeśli masz do siebie o coś żal, jesteś na siebie za coś zły albo masz poczucie winy. Jeśli coś takiego odkryjesz, zaakceptuj, przyjmij i zaplanuj, jak zajmiesz się tym tematem. W tym ćwiczeniu praktykujemy kontakt ze sobą i akceptację dla siebie, okazywanie sobie wsparcia i czułości. Nie krytykuj się za zmarszczki, tylko przytul się mocno i daj sobie znać, że jesteś obecna, dla siebie, zawsze. 

5. Świadome wykonywanie czynności

Jest wiele ćwiczeń uważności polegających na skupieniu się na doświadczeniu- możesz z uważnością jeść, spacerować, siedzieć w autobusie. Jedząc skup swoją uwagę na każdej czynności, na tym, jak coś kroisz i wkładasz do ust, jak przeżuwasz. Jedz powoli, w ciszy, bez scrollowania w telefonie albo hałasu z telewizora. Czy lubisz, to co jesz? Czy to jest dla Ciebie dobre? W jednym z filmów Ewelina Stępnicka opowiada o tym, jak przygotowujemy się na przyjście znajomych czy gości, szukamy przepisów w Internecie, żeby ugotować coś wspaniałego, tym czasem sami dla siebie przygotowując posiłek robimy to często w biegu, byle jak, jemy w pośpiechu, często na stojąco, bez talerza. To mnie wtedy uderzyło, bo pomyślałam o tych wszystkich od niechcenia zrobionych śniadaniach zjedzonych między domowymi zadaniami, między rozwieszaniem prania a pakowaniem torby do pracy. Mam te słowa w pamięci i skłoniły mnie one do zmiany sposobu,  w jaki sama siebie traktuję. Skłoniły mnie do uważności. 

Świadome jedzenie to tylko jedna propozycja takiego ćwiczenia. Możesz z uważnością umyć zęby albo zrobić makijaż. W ćwiczeniu kierujemy naszą uwagę na wszystkie zmysłowe doznania: smaki, zapachy, dotyk, dźwięki. Wykonywanie rutynowych czynności, jak sprzątanie, również można robić z uważnością, obserwując motorykę swojego ciała, angażowane mięśnie. 

ffdf

Ćwiczenia, które Ci proponuję, są bardzo łatwe i niczego do nich nie potrzebujesz, poza sobą i chwilą, którą dla siebie znajdziesz. Poza zaangażowaniem i chęciami. Warto to dla siebie zrobić.

Nic tak nie podnosi jakości życia, jak rozbudzenie swojej świadomości i pogłębienie relacji ze sobą samym. Proste praktyki uważności mogą Cię zachęcić, do sięgnięcia po takie techniki jak medytacja czy joga. Twoja intuicja podpowie Ci, co będzie dla Ciebie dobre i przyniesie Ci korzyści. A dzięki praktykowaniu uważności,  większą część swojego dnia przeżyjesz świadomie, nie na autopilocie podświadomości, łatwiej Ci będzie zatem podpowiedzi intuicji wyłapać. 

Życzę Ci wszystkiego, co dla Ciebie najlepsze. Odnalezienia spokoju, jeśli tego potrzebujesz. Mam nadzieję, że ten artykuł da Ci wskazówkę, gdzie i jak możesz go szukać. 

Jak stosować olejki eteryczne? – 5 sprawdzonych i bezpiecznych sposobów

Jak stosować olejki eteryczne? – 5 sprawdzonych i bezpiecznych sposobów

Olejki eteryczne są powszechnie dostępne i jeśli chcesz zacząć je stosować, bez problemu wyposażysz się w kilka z nich. Tylko jak ich używać? Jak stosować?

W tym artykule zebrałam dla Ciebie kilka metod i sposobów na to, jak używać olejków, aby działały i aby ich stosowanie było bezpieczne, łatwe i przyjemne. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie sposób użycia olejków jest wyzwaniem. Wszystkie sposoby sprawdziłam na sobie i wiem, że działają. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci wybrać optymalny sposób dla siebie. Zaczynamy. 

 

Inhalacja

To jeden z najszybszych sposób użycia olejków eterycznych. Olejki poprzez nerw węchowy trafiają bezpośrednio do ciała limbicznego w mózgu, zmieniając naszej myśli i emocje. Poza tym, szybko przedostają się do limfy i transportują po całym naszym organizmie, działając w miejscach, które tego potrzebują, powodując wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników. Jak to zrobić? Możesz tradycyjną parówką: do naczynia z gorącą wodą wlać kilka kropel olejku, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać.

Możesz mieć pomysł, żeby używać olejków do nebulizatora. Nie zawsze to się sprawdzi. Wielu producentów nebulizatorów zastrzega, aby nie używać w nich olejków eterycznych. Nebulizator rozbija cząsteczki umieszczonego w nim płynu na mniejsze, które przenikają do naszego układu oddechowego. Jednak olejki eteryczne mają zdecydowanie większą lepkość i gęstość niż np. sól fizjologiczna, stosowana powszechnie jako nośnik leczniczych substancji czy leków w nebulizatorach. Jeśli nebulizator nie poradzi sobie z rozbiciem cząsteczek olejku, duże cząsteczki mogą osadzać się na ścianie gardłach i w drogach oddechowych- nie będzie to dla ciebie korzystne. Dlatego zwykła parówka sprawdzi się lepiej, albo skorzystaj z innych sposobów, o których poniżej. 

Kominek do olejków 

Ceramiczny kominek, pod wpływem ciepła z zapalonej świeczki, ogrzewa olejek eteryczny, który naturalnie unosi się w powietrzu w danym pomieszczeniu. Jest to stosunkowo proste do zastosowania, kominków jest na rynku dużo i są stosunkowo tanie. Na początek przygody z aromaterapią jest to dobre rozwiązanie. Minusem jest podgrzewanie olejków. Niektóre utleniają się wtedy bardzo szybko i tracisz wiele z ich aromaterapeutycznych właściwości. Kominka ceramicznego używasz z zapaloną świeczką, więc należy uważać, stosując go z dziećmi będącymi w pobliżu. 

Kąpiel

Jest to chyba najprostsze zastosowanie olejków eterycznych, o ile oczywiście masz wannę. Możesz stosować olejki eteryczne kąpiąc dzieci w wanience, np. olejków wzmacniających odporność, kiedy maluch jest niewyraźny i przeczuwasz jakąś infekcję. Możesz też zastosować leczniczo np. olejek tymiankowy, kiedy infekcja już się rozwija, a dziecko ma np. uciążliwy katarek. Pamiętaj, aby silnych olejków nie wkraplać bezpośrednio do wody, lecz użyć oleju bazowego np. oliwy z oliwek. Inaczej kropla olejku pływająca w wodzie mogłaby spowodować jakieś zmiany skórne, po zetknięciu ze skórą dziecka, która jest przecież bardzo delikatna. Do kąpieli możesz używać także olejków wpływających na samopoczucie, np. do wieczornej kąpieli dodać kojącego olejku lawendowego. Nie ma nic wspanialszego niż zasypiające szybko i spokojnie dziecko :). 

olejek

Masaż 

Świetny sposób na stosowanie olejków eterycznych, a w dodatku bardzo przyjemny. I ważna tu jest ta sama zasada co poprzednio- silne olejki, mogące reagować z naszą skórą, stosuj w oleju bazowym.

Możesz sama sobie wykonać masaż, a możesz go zrobić bliskiej osobie. Na biurku w pracy mam zawsze olejek lawendowy i wmasowuję go sobie w skronie, kiedy zaczyna boleć mnie głowa. Masażu z olejkami możesz spróbować z dzieckiem- pomasuj stópki czy plecki.

Nie tylko typowy masaż, ale np. wmasowanie olejku w skronie- może być na co dzień przyjemnym sposobem stosowania aromaterapii. Stosując olejki na skórę, warto zrobić test skórny- użyj niewielkiej ilości sporządzonego preparatu np. na przedramieniu i upewnij się, że cię nie uczula.

Zwrócę twoją uwagę jeszcze na to, że niektóre olejki, np cytrusowe, są fototksyczne. Oznacza to, że  w kontakcie ze słońcem mogą nas poparzyć, dlatego smarowanie sobie twarzy np. samodzielnie zrobionym olejowym serum z dodatkiem olejku cytrusowego nie jest dobrym pomysłem. 

Dyfuzor olejków 

Dyfuzor do olejków to specjalne urządzenie, które rozpyla olejki w powietrzu, rozbijając je na bardzo małe cząsteczki. Nie jest to to samo, co nawilżacz powietrza, choć zasada działania jest podobna (w instrukcjach wielu nawilżaczy powietrza znajdziesz wzmiankę, aby nie używać ich z olejkami eterycznymi).

Dyfuzor ultradźwiękowy to bardzo lubiany przeze mnie sposób stosowania olejków. Sama używam dyfuzora z Lidla, i jestem z niego zadowolona, ale na rynku znajdziesz naprawdę ogromny wybór urządzeń.

Lubię dyfuzor za to, że wyczarowuje klimat spa i relaksu. Patrzę na tą mgiełkę unoszącą się delikatnie znad niego i od razu czuję się zrelaksowana. Sprawia, że użycie olejków eterycznych jest dla mnie łatwe i szybkie. Odbieram niewyraźne dzieci z przedszkola, od razu włączam dyfuzor z kilkoma kroplami tymianku i mandarynki, za którą przepadają. A kiedy chcę sobie zafundować wieczorny relaks, kadzidło z lawendą otaczają mnie tą delikatną mgiełką i wiem, że czeka mnie piękna medytacja, a potem przyjemny sen. Urządzenie nie jest drogie, więc jeśli poważnie myślisz o wprowadzeniu olejków do codziennego używania, warto się w nie zaopatrzyć. 

ffdf

Czy olejki można stosować wewnętrznie? 

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne komunikuje wyraźnie, że nie. Ale sprawa nie jest dla mnie oczywista, bo w wielu krajach np. USA, stosowanie ich wewnętrznie jest naturalne. Ajurweda, czyli pochodzący ze wschodu i najstarszy na świecie udokumentowany system leczniczy, stosuje olejki eteryczne w różnych formach, także wewnętrznie i są one ważną częścią profilaktyki, codziennego dbania o siebie i leczenia różnych schorzeń.

Zauważ, że w bardzo wielu produktach spożywczych występują tzw. aromaty naturalne- przecież to nic innego jak właśnie olejki eteryczne. Czy stosować olejki wewnętrznie? Musisz sobie sama odpowiedzieć na pytanie.

Sama nie waham używać olejków np. gotując. Rozmaryn wzbogaci smak mięsnych potraw, a lawenda dodana do wypieków daje im cudowny aromat.

Sugerowanymi sposobami wewnętrznego używania olejków jest dodawanie ich do koktajli/napojów, stosowanie pod język, dodawanie do wody, połykanie specjalnych kapsułek z olejkami. Myślę, że ważne, aby zachować zdrowy rozsądek i stosować olejki świadomie.

Pamiętaj, że są mocne/silne olejki np. tymiankowy czy cynamonowy. Nie porywaj się na stosowanie czegoś, czego właściwości nie są dla ciebie do końca jasne. Czytaj, szukaj źródeł informacji, na których możesz polegać. Sama szukam wskazówek, zarówno w literaturze, jak i Internecie, gdzie np. Klaudyna Hebda, która jest aromaterapeutką kliniczną, prowadzi fanstastycznego bloga, na którym znajdziesz mnóstwo inspiracji, sposób używania olejków, porad itp. Olejek tymiankowy z jej sklepu rozkochał mnie w sobie totalnie, a Balsam Lekki Oddech wraca do żywych moje zatoki. 

Inne inspiracje stosowania olejków eterycznych

Kiedy poznasz olejki eteryczne i ich właściwości, naturalne stanie się dla ciebie stosowanie ich na co dzień. Dodaję kroplę ulubionego olejku do prania, stosuję olejki w kosmetykach, które sobie przygotowuję- np. w olejowym serum do twarzy czy mydłach. Ulubione olejki rozcieńczone w oleju bazowym noszę zawsze przy sobie w roll-onie (kupisz bez problemu w sklepach internetowych z półproduktami kosmetycznymi) i nie tylko stanowią one dla mnie natychmiastową aromateraputyczną pomoc na wyciagnięcie ręki, ale są wyjątkowymi, naturalnymi perfumami. 

Zacznij swoją przygodę z aromaterapią już dziś. W innym artykule przygotowałam dla ciebie zestaw 5 wyjątkowych olejków na dobry i naturalny początek tej przygody. 

Kryształy- jak wzmocnić energię, uwolnić się od stresu, przyciągnąć szczęście

Kryształy- jak wzmocnić energię, uwolnić się od stresu, przyciągnąć szczęście

Spełnianie intencji, uzdrawianie, wzmocnienie energii na co dzień poprzez odpowiednie zastosowanie kryształów może brzmieć jak jakieś czary, ale kiedy poznasz istotę ich działania zrozumiesz, że to naprawdę bardzo proste. Wręcz intuicyjne. Kryształy są znane od dawien dawna, w niemal wszystkich cywilizacjach świata. Nie bez powodu nosili wielcy władcy czy wysoko postawieni przedstawiciele kościoła. Kiedyś dostępne tylko dla nielicznych, dziś w zasadzie każdy może z nich korzystać, ale to zapomniana wiedza. Nie mniej jednak, wraca do łask i coraz więcej osób świadomie po kryształy sięga, podobnie jak po inne naturalne metody wspierania się w codziennym życiu czy w radzeniu sobie z emocjami. Jak więc działają kryształy i jak z nich korzystać? 

 

Kryształy to naturalne struktury, pochodzące z ziemi. Prawdziwy (nie syntetyczny) kryształ ma określony układ cząstek, tworzący unikalną sieć krystaliczną- tzw. układ krystalograficzny. Naturalne kryształy kształtują się w głębokich warstwach ziemi przez setki, tysiące, a nawet miliony lat. Tak jak wszystko na świecie- wszelka materia, łącznie z Tobą i Twoim ciałem- kryształy posiadają własną energię. Tego, że materia jest energią, dowodzi fizyka kwantowa, ale jeśli nie chcesz się tak zagłębiać, pomyśl- czy zdarzyło Ci się poczuć, że “nie nadajesz z kimś na tych samych falach”? Naturalnie wyczuwamy energię drugiej osoby, i rozpoznajemy, czy jej wibracja jest zgodna z naszą własną czy też nie. Na pewno zdarzyło Ci się spotkać osobę, której negatywne nastawienie wpłynęło na Ciebie i pogorszyło się Twoje samopoczucie. Na pewno też doświadczyłeś sytuacji odwrotnej, kiedy czyjaś wysoka wibracja udzieliła Ci się i Twoje samopoczucie się poprawiło. Nasz świat to taniec dostrajających się do siebie kamertonów. 

Kryształy, podobnie jak inne materialne obiekty i ludzie, mają swoją własną, unikalną wibrację, która może oddziaływać na nasze ciało, umysł i nasza duchową energię- korzystając z kryształów, korzystamy tak naprawdę z efektu dostrojenia się do ich wibracji. Energia kryształów ma zazwyczaj wyższą częstotliwość niż nasza, dlatego są tak bardzo pomocne w podnoszeniu naszych wibracji- mogą wspierać nas pod względem psychicznym, fizycznym, a także emocjonalnym.

Brzmi magicznie? Nawet jeśli teraz tak o tym myślisz, to ustalmy, że trochę magii w życiu nie zaszkodzi. Ale mówiąc poważnie, o pracy z kryształami należy myśleć nie jako o pracy z kamieniem, tylko z jego energią- subtelną, ale silną. Może skoro to czytasz, to dobry moment dla Ciebie, aby spróbować. Sięgnąć po kryształy, nie analizować, tylko zdać się na swoje odczucia. Nie musimy od razu wszystkiego rozumieć i wyjaśniać, przyjdzie na to czas. 

Rada dotycząca wyboru swojego pierwszego kryształu jest bardzo często taka, aby zdać się na intuicję. Jeśli zdarzy Ci się wpaść na stanowisko z kryształami na jakichś targach czy jarmarku, na pewno jakiś kryształ rzuci Ci się wyjątkowo w oczy i poczujesz chęć dotknięcia go, obcowania z nim. Warto zdać się na taką podpowiedź, skoro energia kryształu wydała Ci się atrakcyjna, idź za tym tropem. 

Jeśli zechcesz pójść dalej, możesz wybierać kryształy w oparciu o układ krystalograficzny ich właściwości. Są też zgrane kryształowe duety, które wspólnie działają lepiej i przynoszą lepsze efekty. Na początek przedstawię Ci 10 kryształów, od których warto zacząć tą przygodę. 

Kryształ górski

To czysty kwarc. Najbardziej uniwersalny kamień, wzmacnia wszystkie pozostałe. Mistrzu zdrawiania. Wzmacnia i rozjaśnia umysł. 

Kwarc dymny

Przekształca negatywną energię w pozytywną i służy realizacji pragnień. 

Cytryn 

wzmacnia poczucie własnej wartości, wspiera, przyciąga obfitość. 

6kryształ górski

Kwarc różowy 

Kamień miłości, bezwarunkowej, czystej. Również miłości do siebie. 

Ametyst 

Pomocny w walce ze stresem. Pomaga w realizacji pragnień. Doskonały do medytacji. 

6kryształ górski

Czarny turmalin

kamień, który chroni przed negatywną energią i pozwala się uziemić. 

Fluoryt tęczowy 

dzięki niemu pogłębiamy intuicję. Sprawia, że łatwiej nam się komunikować. 

ffdf
ffdf

Karneol

Kamień rozwijający kreatywność, pomagający stawiać swoje własne granice

Hematyt 

kamień ochronny, pomaga przyciągać pożądaną energię

Turkus

sprzyja szczęściu, a także poczuciu wewnętrznej mocy. 

ffdf
drzewo herbaicnae

Swoje wątpliwości i sceptycyzm zamień na ciekawość z nowego doświadczenia. Jak za każdym razem, gdy próbujemy czegoś nowego, warto odpuścić oczekiwania, które niepotrzebnie nas ograniczają. Po prostu daj się poprowadzić.  

Jak pracować z kamieniami? 

Możesz z nimi medytować. Możesz po prostu mieć je w pobliżu- np. rozwijający kreatywność karneol postawić na biurku, przy którym pracujesz. Możesz je nosić przy sobie, czy to w formie kamienia surowego czy w biżuterii. Możesz włożyć je do wanny, gdy się kąpiesz, albo do wody, którą pijesz. Jeśli chcesz pracować konkretnie z jakimś kryształem, określ jasno swoją intencję- zdefiniuj co chcesz osiągnąć, jaki rezultat pragniesz odczuć  w swoim życiu. Poczuj wdzięczność, jakby intencja już się ziściła. I nic nie oczekuj. Pamiętaj, że moc naszych intencji jest potężna. 

Co ważne, kryształy należy oczyszczać. Dlaczego? Praca z nimi, a także po prostu przechowywanie ich w swoim otoczeniu powodują, że ich energia jest zaburzona. Oczyszczanie kryształów można wykonywać na wiele sposobów. Najczęściej sugerowanym jest umieszczanie ich na całą noc w soli morskiej, ale uwaga- niektóre kryształy mogą się w taki sposób zniszczyć. Możesz także wystawić je na całą noc na dwór tak, aby miały dostęp do światła księżycowego (to dopiero brzmi magicznie), albo po prostu umyć je bieżącą wodą. Oczyszczamy zwłaszcza nowe kryształy. 

Jest wiele różnych technik i sposobów na pracę z energią: medytacja, mantry, praca z czakrami, reiki itd. Praca z kryształami jest dobrym początkiem- łatwość stanowi to, że pracujemy z materialnym obiektem. Pogłębianie swojej intuicji i wyczuwania subtelnych energii kamieni może być początek głębokich zmian w życiu. Z kryształami można pracować nie tylko nad fizycznymi dolegliwościami, ale także nad emocjami. Można również pracować nad konkretną intencją, na przykład osiągnięciem równowagi w życiu, pewności siebie, wybaczenia komuś lub sobie. Jeśli się otworzysz na doświadczanie świata kryształów i ich energii, zmiany w Twoim życiu mogą Cię naprawdę zaskoczyć. Kryształy to piękny i stosunkowo łatwy sposób, aby zacząć pracę nad sobą i spotkać się ze sobą, swoimi pragnieniami i emocjami, pamiętając jednocześnie, że kryształy mogą nam pomóc, ale to my jesteśmy swoimi najlepszymi uzdrowicielami. 

Jaki kamień Ciebie woła? 

5 wyjątkowych olejków eterycznych, które musisz poznać

5 wyjątkowych olejków eterycznych, które musisz poznać

Olejki eteryczne to wyjątkowe kombinacje naturalnych substancji, które działają na nasze ciało, samopoczucie, a także nasz umysł. W tym artykule przedstawię ci 5 wyjątkowych olejków eterycznych o bardzo szerokich zastosowaniach. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią, możesz zacząć właśnie od nich. Pamiętaj, że informacje, które tutaj zawieram, nie są poradą medyczną. Nie jestem lekarzem, jestem tylko entuzjastką aromaterapii i zdobywam wiedzę o olejkach samodzielnie. Stosuję je na co dzień, dlatego dzielę się z Tobą tutaj  swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi metodami. 

 

OLEJEK LAWENDOWY

Nie bez powodu wymieniam go jak pierwszy. Ma niezwykle wszechstronne działanie. Na ajurwedyjskim diagramie przedstawiającym właściwości olejków lawendowy jest w środku koła: między właściwościami rozgrzewającymi i wychładzającymi, nawilżającymi i wysuszającymi. Jeśli jesteś zmęczony lub w stresie- lawenda cię zrelaksuje. W przygnębieniu poprawi ci samopoczucie, a nerwach i złości- uspokoi. Ma właściwości napotne i przecigorączkowe, dzięki czemu łagodzi gorączkę. Wspaniale nadaje się dla dzieci. Wspaniale łączy się niemal ze wszystkimi olejkami, ale szczególnie się lubi z cytrusowymi.  W kompozycjach zapachowych można go stosować jako olejek maskujący nieprzyjemny zapach innych, wybranych do kompozycji ze względu na lecznicze właściwości. 

Wskazania: oparzenia, zranienia, ukąszenia, stany zapalne, bóle głowy, nadciśnienie, stres, bezsenność, suchość skóry, choroba lokomocyjna, i wiele innych. 

Jak stosować: do inhalacji i kąpieli, do masażu, rozpylania, jest łagodny-  można stosować go bezpośrednio na skórę. 

lawendowy olejek

OLEJEK TYMIANKOWY

Zawiera dużo tymolu- dzięki temu składnikowi ma silne działanie przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne. Będzie ci zatem pomocny w walce z infekcjami, u dorosłych i dzieci, będzie także wspierał odporność. Jest łatwo dostępny na całym świecie. Możesz spotkać się z tymiankiem białym (świeżym) i czerwonym (dojrzałym). Działa bardzo silnie, więc należy go stosować w naprawdę minimalnej ilości. Co ważne, podrażnia skórę. Na skórę zatem lepiej go stosować w oleju bazowym. Dla dzieci lepszy będzie delikatniejszy olejek z tymianku białego. Olejek tymiankowy działa też przeciwbólowo, w tym pomocny jest w bólach stawów i reumatyzmie. Kąpiel z olejkiem tymiankowy pomoże ci, jeśli dokucza ci stres i bezsenność. 

Wskazania: osłabienie, przeziębienie, grypa, zapalenie zatok, słaby metabolizm, anemia, bezsenność, cellulit, reumatyzm 

Jak stosować: jako kompres, olejek do masażu, maść, do inhalacji, do rozpylania

tymianek

OLEJEK MANDARYNKOWY

Jeśli jesteś zestresowana, albo dokucza ci jesienny spadek nastroju, dopadła cię jakaś chandra- otwórz buteleczkę olejku mandarynkowego,  a ten pełen słońca zapach przegoni wszystkie negatywne myśli z twojej głowy. Ten zapach jest cudowny, orzeźwiający i uwielbiają go dzieci. Działa uspokajająco i przeciwstresowo. Można go łączyć z olejkiem pomarańczowym, aby uzyskać tzw. olejek szczęścia. Wskazany dla dzieci. 

Wskazania: silnie uspokaja, pomocny przy nerwicy i bezsenności, wzmacnia psychicznie i fizycznie, obniża ciśnienie krwi, łagodzi nudności

Jak stosować: do masażu, w lampkach do aromaterapii, do rozpylania

ffdf

OLEJEK KADZIDŁOWY

Jest wyjątkowym olejkiem. Ma drzewny, balsamiczny, żywiczno-korzenny zapach. Nazywany niekiedy oilbanum, jest z jednym z pierwszych ziół aromatycznych sprowadzonych ze wschodu. Olejek kadzidłowy chroni energię duchową, ułatwia medytację, rozjaśnia umysł. Działa inspirująco, wzmacnia umysł i jest pomocny w depresji. Poza tym, wzmacnia układ odpornościowy i działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i uspokajająco. Stosuje się go w kosmetyce, gdyż reguluje funkcjonowanie dojrzałej skóry. Nadal używany w kościołach, podczas ceremonii oczyszczania duszy. 

Wskazania: rany, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, zmarszczki, do medytacji

Jak stosować: do kąpieli, wziewnie. 

ffdf

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Powszechnie stosowany olejek, doskonały na choroby skórne, w tym ukąszenia owadów oraz egzemę. Działa silnie antywirusowo, jest więc pomocny w razie infekcji, przeziębień, bólu gardła. Często pojawia się w przepisach na własnej roboty, ekologiczne domowe środki czystości, np. proszek do prania. Ma szerokie zastosowania kosmetyczne- w kremach do cery z trądzikiem, w szamponach do skóry z łupieżem. Możesz go wykorzystywać w domowej roboty kosmetykach jako naturalny konserwant. 

Wskazania: trądzik, łupież, infekcje, grzybice, skaleczenia, ukąszenia, egzema 

Jak stosować: jako maść czy olej do masażu (w oleju bazowym), jako dodatek do kosmetyków i środków czystości, do rozpylania i kąpieli

drzewo herbaicnae

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z olejkami, te 5 olejków będą dla ciebie wspaniałym startowym zestawem. Mają wszechstronne zastosowania i przydadzą się w każdym domu. Pamiętaj, aby kupować olejki odpowiednio oznaczone (z nazwą botaniczną rośliny) i w stosownym opakowaniu (buteleczka z ciemnego szkła). Olejki powinny być przechowywane z dala od światła i wysokich temperatur. Olejki, które wymieniłam, stosuję na co dzień ja i moja rodzina.

Często korzystam z dyfuzora do olejków. Kiedy moje dzieci się niewyraźne, do dyfuzora wkrapiam kilka kropel tymianku i lawendy, i kilka kropli mandarynki, bo wszyscy ją bardzo lubią. Olejki są wprowadzane do powietrza i w bardzo małych dawkach wziewnie się nimi wspomagamy.

Na olejek lawendowy kupiłam sobie buteleczkę z roll-onem i rozcieńczony w oleju jojoba mam zawsze pod ręką, smaruję nim skronie, kiedy boli mnie  głowa, albo nadgarstki. Zrobiłam sobie świecę z olejkiem kadzidłowym, którą zapalam do medytacji, i moja wolna przestrzeń z miejsca wypełnia się magią. 

Olejki eteryczne to skoncentrowana siła roślin, magia natury zamknięta w cudownych aromatach, działająca silnie, lecz z czułością na nasze ciało i umysł. Warto powitać je w swoim życiu.  

Aromaterapia- dlaczego i jak działa na nasze ciało i umysł

Aromaterapia- dlaczego i jak działa na nasze ciało i umysł

Jeśli słysząc hasło “aromaterapia” słyszysz “zapach”, “odświeżacz powietrza” czy “składnik perfum”, to ten artykuł jest dla Ciebie. Pomogę Ci zrozumieć, czym tak naprawdę są olejki eteryczne oraz dlaczego i jak na nas działają. Aromaterapię często postrzega się jedynie jako rozpylanie zapachów, w zasadzie dla przyjemności. Nic bardziej mylnego. Jest to terapia naturalna, rozwiązująca wiele problemów i schorzeń, z jakimi się spotykamy w codziennym życiu.

 

Czym są olejki eteryczne? 

Na pewno wiesz, że są one pozyskiwane z roślin. I to jest całkowicie zgodne z prawdą. Warto natomiast wiedzieć, że mogą być pozyskiwane z różnych części roślin (łodyg i liści, owoców, kwiatów, korzenia, nasion) w różny sposób- można je pozyskiwać poprzez destylację parą wodną, ale także w procesie ekstrakcji, tłoczenia czy wyciskania. Dlaczego o tym piszę? Jeśli zaczniesz zgłębiać tajniki aromaterapii zauważysz, że od tego z jakiej części rośliny pochodzi olejek, zależą jego właściwości fizyczne oraz ich wpływ na nas. Intuicyjnie zastanów się na różnicą w odbiorze olejków korzennych i owocowych- zapewne już rozumiesz, o co mi chodzi. Idąc krok dalej, z pochodzenia olejków wynikać będą ich właściwości aromaterapeutyczne, w tym wpływ na nasze emocje. Na przykład, olejki owocowe pobudzają, korzenne ugruntowują. Kwiaty dają zazwyczaj olejki o uspokajającym, odurzającym lub rozluźniającym działaniu, a olejki z liści mają lecznicze i wychładzające właściwości, dzięki zawartemu w nich chlorofilowi. 

Jeśli chodzi o sposób pozyskania olejków, warto wiedzieć, że olejki tłoczone (np. olejek pomarańczowy ze skórek) mają krótszą trwałość i utleniają się po około dwóch latach. Natomiast olejki destylowane parą wodną, z upływem lat nawet wzmacniają swoje właściwości- oczywiście pod warunkiem odpowiedniego przechowywania. 

Olejki eteryczne to lotne lub aromatyczne składniki roślin o bardzo aktywnych właściwościach fizycznych. Ich skład chemiczny jest naprawdę złożony, zawiera m.in. alkohole, aldehydy, ketony, fenole, terpeny, seskwiterpeny, etery i estry. Pewnie nie wiele Ci to mówi, ale warto zwrócić uwagę na to, że wymienione chemiczne związki roślina wykorzystuje m.in. jako hormony wzrostu, hormony służące do rozmnażania się, do obrony przed drapieżnikami i wabienia sprzymierzeńców (np. owadów zapylających), a także ochrony przed chorobotwórczymi wirusami, bakteriami czy grzybami. Jak widzisz, są to substancje o bardzo wszechstronnym działaniu, niejako esencja życiowa roślin, która pozwala im żyć, rozwijać się, rozmnażać i zdrowieć. 

Czy olejki eteryczne to nowość? Nie. Aromaterapia znana jest od zarania dziejów. Ziół i roślin używali już ludzie pierwotni. Olejków eterycznych używali starożytni Egipcjanie. Kapłani pozyskiwali je w swoich laboratoriach, a następnie używane były między innymi w obrzędach religijnych. Dla faraona i najmożniejszych tworzono perfumy, oczywiście na bazie olejków eterycznych. Olejków używano również w procesach balsamowania zwłok, gdy odkryto ich konserwujące właściwości. 

Różne cywilizacje równolegle zdobywały wiedzę i doświadczenia ze stosowania olejków eterycznych. W Persji 2500 lat p.n.e. odkryto aparat do destylacji. Wg zapisów historycznych, w Babilonii stosowano kadzidła. W Indiach olejki były ważnym elementem filozofii uzdrawiania. Grecy oraz Rzymianie przez swoje podboje zdobyli bogactwa, i między innymi wiedzę o aromaterapii i zielarstwie. Jako pierwsi prowadzili komercyjną sprzedaż perfum, które produkowali na podstawie egipskich receptur. 

W średniowieczu Europa pogrążyła się w ciemności, a wiedza o aromaterapii została zamknięta w klasztorach. Znamy legendę o olejku 4 złodziei- mieszance olejków aromaterapeutycznych, które grupa zielarzy stosowała, aby uchronić się przed zarażeniem w czasie epidemii dżumy. Do początków XX wieku olejki eteryczne były najsilniejszymi znanymi lekami. Współczesnym ojcem aromaterapii jest dr Rene- Maurice Gattefosse. Pewnego dnia, prowadząc badania w swoim laboratorium, poparzył się. Włożył poparzoną dłoń do olejku lawendowego, bo miał go akurat w pobliżu. Zadziwił się, gdy zrozumiał, że olejek natychmiast złagodził ból, rana się zagoiła i nie pozostawiła blizny. To doświadczenie sprawiło wciągnęło Rene w świat olejków eterycznych, które badał przez całe swoje życie. Aromaterapia wiele mu zawdzięcza, a do dziś we Francji używanie olejków eterycznych jest dopuszczone jako metoda leczenia. Rene Maurice- Gatefosse to był tylko początek. Do dziś przeprowadzonych zostało mnóstwo badań potwierdzających bardzo dużą skuteczność tych substancji. A co ważne, są to związki lotne, więc kiedy je stosujemy, w ciągu 48 godzin są wydalane z naszego organizmu- dziś, coraz bardziej świadomi ograniczeń współczesnej medycyny i negatywnych skutków stosowania farmaceutyków, więcej osób sięga po naturalne sposoby leczenia, jak choćby olejki eteryczne.

ddgg

Dlaczego olejki działają?

Olejki dostają się do naszego ciała najpierw przez komórki nabłonka: skórę, drogi nosowe, oskrzeliki płuc, płuca. Wtedy błyskawicznie przenikają do układu limfatycznego i układu naczyń włosowatych i krążą po całym naszym ciele. Olejki krążą, a nasze narządy i tkanki mogą z ich całości lub części korzystać: olejek zadziała na nie pobudzająco, uspokajająco, bądź w inny sposób. Olejki to substancje lotne. Znikają z naszego organizmu przed upływem 48 godzin. Z punktu widzenia głębokiego wpływu na ciało bardzo wartościowym szlakiem dla olejków jest zmysł węchu. Opary olejku pobudzają nasz nerw węchowy. Jest to jedyny nerw w naszym ciele, który jest bezpośrednim połączeniem pomiędzy światem zewnętrznym a naszym mózgiem. Nerw węchowy pobudza najbardziej prymitywną część naszego mózgu- tzw. gadzi mózg (układ limbiczny). Ta część mózgu przetwarza nasze emocje, pragnienia, wspomnienia i reaguje na nie. Mózg gadzi często przegrywa walkę z naszą racjonalną korą mózgową, i jest naszym sabotażystą. Właśnie to głębokie połączenie nerwowe sprawia, że olejki działają tak szybko i tak głęboko na najgłębsze aspekty naszej świadomości. Badania dowodzą, że skuteczne są już bardzo niewielkie, wręcz homeopatyczne dawki substancji. 

Jak widzisz, mechanizm działania olejków eterycznych jest tak naprawdę bardzo prosty. Ich działanie jest bardzo szybkie i skuteczne, ale jednocześnie są szybko wydalane z naszego organizmu i nie mają jakichś negatywnych skutków. Działają bezpośrednio na komórki i tkanki naszego ciała, stąd zastosowanie odpowiednich olejków uśmierzy ból głowy, pomoże w problemach hormonalnych, wesprze system odpornościowy. Działając natomiast na mózg gadzi, olejki wpływają na nasze emocje. Zastosowanie odpowiednich olejków może poprawić nastrój, a nawet pomagać w walce z depresją, pomóc się skoncentrować, uspokoić, osiągać stany medytacyjne albo po prostu poczuć przypływ wewnętrznej energii i motywacji do działania. Stosowane odpowiednio i mądrze olejki mogą naturalnie wspierać nas w codziennych wyzwaniach. Warto zanurzyć się w ten fascynujący, pachnący świat roślin i czerpać z nich to, co mają najlepszego. 

ffdf