Pańska Skórka

Listopad w Warszawie ma smak pańskiej skórki. Wie o tym każdy, kto odwiedzał kiedykolwiek stołeczne cmentarze. Potwierdzają to zarówno Ci, którzy dziś są już w sędziwym wieku oraz ci, którzy są jeszcze całkiem mali. Ten białoróżowy cukierek to obok obwarzanków najczęściej kupowany przysmak na przycmentarnych straganach. W ciągu roku, jest kilka miejsc, gdzie można spotkać uliczne handlarki, które krzyczą pełną piersią „pańska skórka, pańską skórkę proszę, obwarzaneczki, pańska skórka” –i to wszystko na jednym wdechu i z pełną mocą. 🙂 Wszystko odbywa się jak dawniej. W wiklinowym koszyku u stóp handlarki spoczywają zapakowane w pergamin małe smakołyki. O co tyle szumu, ot zwykła mordoklejka można by powiedzieć… jednak nie, pańska skórka jest wyjątkowa. Kto nie wierzy, niech uda się na Rynek Starego Miasta od strony skrzyżowania ulic Świętojańskiej i Zapiecek oraz w okolice Hali Mirowskiej.

Skąd ta nazwa?

Geneza jest całkiem prosta, wygląd karmelka przypominał różowiutką zdrową, skórę młodej dziewczyny. Stąd pierwotna nazwa „panieńska skórka”, która z czasem przekształciła się w używaną do dziś „pańską skórkę”

Historycznie…

Pierwsze wzmianki, o tej słodkości pojawiają się już w 1908 roku. Źródło nie byle jakie, bo Słownik Języka Polskiego pod redakcją Adama Kryńskiego i Władysława Niedźiweckiego. Wtedy określano ten przysmak jako „panieńska skórka”, a pisano o nim tak „słodkie ciastko ślazowe, sprzedawane w tabliczkach po aptekach, jako środek od kaszlu lub jako przysmak” . Późniejsze wydania słownika są już bardziej precyzyjne, bo określają ją jako „wyrób apteczny, raczej przysmak niż lek, dawany dzieciom kaszlącym, a złożony z gumy arabskiej, cukru miałkiego, białka jajecznego ubitego na pianę
i olejku kwiatu pomarańczowego. Z czego tworzy się tabliczki czworokątne, suszone w cieple umiarkowanym”. Przed wojną sprzedawana była w okolicach kin, parków i na odpustach. Sam przepis ma już ponad sto lat i jest najpilniej strzeżoną tajemnicą Warszawy. W Internecie można znaleźć różne „przepisy” na pańską skórkę, który jest właściwy? Nie wiadomo.

przepis-panska

Współcześnie…

Od 2008 roku figuruje w rejestrze produktów tradycyjnych województwa mazowieckiego.

Charakterystyka Pańskiej Skórki wg. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Wygląd: błyszcząca

Kształt: zbliżony do prostokąta, podłużny, podobny do krówki

Rozmiar: ok.   5 x 2 x 3 cm

Barwa: Białoróżowa, zarówno z zewnątrz jak i na przekroju

Konsystencja: Twarda, lepka, gęsta, gładka w dotyku

Smak: Bardzo słodki, mleczny, lekko migdałowo-karmelowy, intensywny

Czy wy jedliście kiedyś pańską skórkę? Smakowała? Może jakieś ciekawe historie się wiążą z tym małym smakołykiem? Podzielcie się w komentarzach lub wiadomościach prywatnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge