Warszawski listopad

Listopad – szaro, buro i ponuro. Pogoda coraz częściej płata nam figle. Zamiast pięknej, złotej, polskiej jesieni mamy smutne i deszczowe dni. Co robić  w Warszawie w tym czasie?  Wszyscy przecież wiemy, że „w czasie deszczu dzieci się nudzą” i dorośli pewnie też. Dlatego cztery rezydencje królewskie – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie i Zamek Królewski na Wawelu w listopadzie  otworzyły swoje drzwi dla zwiedzających. Każdy turysta indywidualnie – pobierając w kasie bilet, może wejść ZA DARMO do wymienionych obiektów. Akcja rozpoczęła się w 2011 roku i z sukcesem jest kontynuowana. Inicjatorem i patronem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Darmowy listopad” jest częścią programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dla kogo?

Idea, która przyświeca temu wydarzeniu kulturalnemu jest bardzo przejrzysta. Organizatorzy stawiają bardzo proste, ale ważne cele:

 • edukacja kulturalna
 • zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury
 • wzrost uczestnictwa w kulturze

Szczególnie bogata oferta skierowana jest do dzieci, młodzieży i seniorów  m.in. lekcje muzealne, oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty, wykłady, koncerty oraz gry i zabawy  dla najmłodszych.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

wilanow

Wspaniały przykład baroku w Warszawie. Rezydencja, która była wznoszona od 1677 dla króla Jana III. W swoich wnętrzach prezentuje cenne pamiątki po osobach, które zamieszkiwały pałac na przestrzeni wieków, liczne dzieła sztuki i ciekawe historie, które można usłyszeć z ust przewodników. W ramach akcji „darmowy listopad” w każdą sobotę i niedzielę o godz. 11 można dołączyć do grupy w ramach weekendowego oprowadzania z przewodnikiem. Program obfituje również w warsztaty muzyczno-taneczne dla dzieci i dorosłych pt. „Gry i zabawy z królewskiego podwórka”. Dodatkowo również Wilanów zaprasza na bezpłatne lekcje historyczne i przyrodnicze, warsztaty kulinarne i warsztaty kaligraficzne dla dzieci, na lekcje dla młodzieży oraz bezpłatne spacery tematyczne dla dorosłych.

Informacje szczegółowe

Łazienki Królewskie

lazienki

Motyw przewodni listopadowych dni dla Łazienek Królewskich to  „Królowie i sztuka”. Koniecznie należy udać się w to miejsce magiczne, aby podziwiać kolekcje zgromadzone w: Pałacu na Wyspie – piękne wnętrza i Królewska Galeria Obrazów, Starej Oranżerii – Królewska Galeria Rzeźby i Teatr Królewski oraz w Pałacu Myślewickim. Wyjątkowo, z uwagi na czasową ekspozycję podziwiać można także słynne dzieło z Muzeum Mauritshuis w Hadze – „Wnętrze galerii obrazów”, flamandzkiego malarza Gonzalesa Coques’a(Królewska Galeria Obrazów w Pałacu na Wyspie).

Bezpłatne zwiedzanie – pon.  11.00-18.00,  wt. -nd 9.00-18.00 ( warto pamiętać, że obiekty będą czynne także 11 listopada). Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są również audioprzewodniki (płatne 5 zł).

Program „Darmowego listopada” pełen jest bezpłatnych atrakcji, takich jak:

 • 200 bezpłatnych lekcji muzealnych dla przedszkoli i szkół dotyczących królewskich kolekcji Stanisława Augusta, , które zaplanowano m.in. w nowo otwartej Pracowni Artysty w Strefie Edukacji.
 • spotkania z publicznością pod hasłem „Królowie i Sztuka”,
 • nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii (każda sobota listopada, godz. 19:00-23:00)
 • salony poezji  K40, podczas których wystąpi aktorka Krystyna Janda
 •  warsztaty fotograficzne dla dzieci
 • liczne koncerty, w tym II Międzynarodowy Festiwal im. I. J. Paderewskiego i Festiwal De Musica
 • sympozjum z okazji 252. rocznicy koronacji Stanisława Augusta: Z dala od Warszawy. Rzeczpospolita prowincjonalna.
 • listopadzie obowiązuje 10 proc. promocja na wszystkie wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie.

Spotkania z publicznością
Pod hasłem „Królowie i sztuka” spotkania z publicznością będą się odbywać w listopadzie codziennie – o godz. 11.00, 14.00 i 17.00 – w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim. Pracownicy Łazienek Królewskich będą opowiadać o Królewskiej Galerii Obrazów oraz Królewskiej Galerii Rzeźby. Zaprezentują wybrane eksponaty, a w Pałacu na Wyspie przedstawią dzieło „Wnętrze galerii obrazów”, Gonzalesa Coques’a, a także przybliżą ideę tworzenia królewskich kolekcji w Europie doby Oświecenia.

Nocne zwiedzanie
Każda sobotę listopada w godz. 19.00-23.00 w Pałacu na Wyspie i w Starej Oranżerii. Jednak z niewielu okazji, podczas których można doświadczyć wrażeń związanych z nastrojowo oświetlonymi wnętrzami, a także zapoznać się z historią królewskich kolekcji malarstwa i rzeźby. Edukatorzy opowiedzą również o idei utworzenia w Łazienkach pierwszego muzeum publicznego.

Warsztaty rodzinne
Będą się odbywać w listopadowe weekendy. W soboty, o godz. 11.00, dzieci w wieku 1-3 lat i ich opiekunowie twórczo spędzą czas w Starej Kordegardzie, zaś w cztery kolejne niedziele, o godz. 14.00, dzieci w wieku 7-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach fotograficznych w Pałacu na Wyspie.

Sobota dla maluszków – warsztaty dla dzieci 1-3 lat i opiekunów
Łowcy niezwykłości – warsztaty fotograficzne dla dzieci 7-12 lat i opiekunów

Na warsztaty rodzinne obowiązuje rezerwacja: warsztaty@łazienki-krolewskie.pl, (22) 50 60 042 lub (22) 50 60 183.

Lekcje muzealne
W Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii odbędą się następujące zajęcia:

„O klasycyzmie” – lekcja poświęcona architekturze wzorowanej na antycznej, rzeźbie inspirowanej sztuką staro­żytnej Grecji i Rzymu oraz malarstwu mitologicznemu.

„Ko-lekcja” – podróż w czasy Oświecenia, która pozwoli zapoznać się z królewską kolekcją Stanisława Augusta, zgromadzoną w jego letniej rezydencji.

„W kręgu mecenatu Stanisława Augusta” – lekcja w Królewskiej Galerii Obrazów i Rzeźby, poświęcona m.in. mecenatowi ostatniego króla Polski.

„Zostań nadwornym artystą” – zajęcia pozwalające odkryć tajniki warsztatu nadwornych malarzy Stanisława Augusta.

„Antyk na bis” – lekcja odkrywająca znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na sztukę i kulturę w XVIII wieku.

„W królewskiej formierni” – zajęcia, podczas których uczniowie poznają warsztat rzeźbiarza i formiera oraz samodzielnie wykonają odlew gipsowy.

„Zmagania z materią” – zajęcia, które pozwolą zrozumieć znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na nowożytną Europę oraz poznać techniki rzeźbiarskie i odlewnicze.

Uczestnictwo w lekcjach muzealnych wymaga rezerwacji – rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl lub (22) 50 60 183.

Więcej informacji

Zamek Królewski w Warszawie

zamek

Listopad na Zamku Królewskiem to specjalny program edukacyjny pt. Królowie i sztuka. Królewskie kolekcje w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Muzeum oferuje bezpłatne lekcje muzealne dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej, poświęcone m.in. mecenatowi artystycznemu Stanisława Augusta i jego kolekcjom. W programie także: „Godzina ze sztuką” – czyli nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie uwzględniające pytania oraz rozmowę o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach. Muzeum zaprasza także na weekendowe warsztaty rodzinne – czyli zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat.

W listopadzie obowiązuje ustalona trasa zwiedzania: Sala Rady, Sala Wielka, Wielka Antyszambra, Pokoje Matejkowskie, Galeria Królewiczowska, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Apartament Królewski (do Sali Canaletta),Galeria Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta. Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, Biblioteka Królewska, możliwość zwiedzenia wystawy Zniszczenie i Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie

Zamek Królewski zaprasza:

wtorek – sobota, godz. 10.0016.00,
niedziela, godz. 11.0016.00

Ostanie wejście o godz. 15.00, kasa czynna do 15.00
W poniedziałki Zamek jest nieczynny

Więcej informacji

W listopadzie w Warszawie, każdy znajdzie coś dla siebie. Ja już dokonałam stosownych rezerwacji i wpisałam do swojego kalendarza terminy interesujących mnie wydarzeń. Korzystając z darmowych wstępów na pewno odwiedzę Wilanów (mam nadzieję, że więcej niż raz:) ), a także będę częstym gościem w Łazienkach Królewskich. Przygotowując powyższy wpis korzystałam zarówno ze stron Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stron internetowych poszczególnych rezydencji. Podzielcie się w komentarzach, gdzie najchętniej udacie się w ramach „darmowego listopada”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge